JK mokslininkai sukūrė naują vakciną nuo paukščių gripo

JK mokslininkai sukūrė naują vakciną nuo paukščių gripo

Jungtinės Karalystės (JK) mokslininkai sukūrė naują vakciną nuo paukščių gripo, naudodami Pirbright institute pradėtą naudoti genų inžinerijos metodą.

2017 m. Pirbright panaudojo genų inžineriją, kad sukurtų efektyvesnę ir veiksmingesnę vakciną nuo Mareko ligos. Profesorius Venugopal Nair, kuris yra paukščių virusinių ligų programos vadovas, tuo metu teigė, kad vienas iš naujos technikos privalumų buvo tas, kad vakcinas galima kurti kur kas greičiau. Tuomet jis teigė, kad naudojant tokią genų inžinerijos techniką per kelias dienas galima būtų pagaminti vakcinas nuo vis naujų paukščių gripo padermių.

Dabar „Pirbright“ komanda paskelbė, kad naudodama genų redagavimo techniką, pagamino naują vakciną, saugančią tiek nuo Mareko ligos, tiek nuo paukščių gripo.

Pirbright mieste esančio paukščių gripo grupės vadovo profesoriaus Muniro Iqbalo vadovaujama komanda sako, kad procesas yra efektyvesnis ir greitesnis, palyginti su ankstesniais metodais. Tai leis naminių paukščių vakcinų gamintojams greitai atnaujinti vakcinų padermes, kad neatsiliktų nuo viruso evoliucijos.

Komandos darbas, kuris buvo paskelbtas žurnale „Vaccines“, naudoja genų redagavimo įrankį, vadinamą CRISPR/Cas9, kurio pagalba į kalakutų herpes virusą (HVT), kuris naudojamas Mareko ligos vakcinose, įterpiama paukščių gripo geną.

„HVT jau yra plačiai naudojamas vakcinose nuo Mareko ligos ir gali būti įterpiamas į kiaušinius, kas leidžia paukščius apsaugoti jau nuo išsiritimo dienos“, – sakė profesorius Iqbalas. „Papildomas HA (haemagglutinin) genas, kurį mes įterpėme, pasireikš kartu su HVT, kai jis dauginsis šeimininko ląstelėse, kas reiškia, kad viena vakcinos dozė pristatys imunitetą prieš abu virusus. Genų inžinerijos procesas, kurį sukūrėme naudodamiesi CRISPR/Cas9, yra daug greitesnis ir efektyvesnis nei ankstesnės technologijos, taip pat yra labai nuoseklus ir tikslus. Tai yra būtina norint greitai ir patikimai gaminti vakcinas, kad apsaugoti naminius paukščius“, – sakė jis.

Paukščių gripas yra rimta grėsmė paukštininkystės pramonei tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek visoje Europoje, tiek kitose pasaulio vietose. Manoma, kad 2015 m. paukščių gripo epidemija JAV vyriausybei kainavo milijardą dolerių. IEC statistikos analitikas profesorius Hansas-Wilhelmas Windhorstas nustatė, kad bendras poveikis JAV ekonomikai buvo 2,6 milijardo JAV dolerių.

Profesorius Iqbalas teigė: „Norint užkirsti kelią paukščių gripo protrūkiams, labai svarbu patobulinti vakcinų gamybą. Mūsų darbas galėtų padėti sumažinti ligų plitimą tarp paukščių ir sumažinti infekcijos riziką žmonėms, dirbantiems su naminiais paukščiais. Dabar, kai sukūrėme greitą modifikuotos vakcinos generavimo metodą, mūsų tolesni žingsniai bus vakcinos veiksmingumo realiuose bandymuose tyrimas.“

Parengta pagal Farming UK medžiagą.