Pasiruošimas viščiukų perinimo sezonui

Pasiruošimas viščiukų perinimo sezonui

Sėkmingas viščiukų perinimas prasideda daug anksčiau nei kiaušinių surinkimas ir inkubacija. Turbūt visiems aišku, kad labai svarbu veisti tik sveikus, stiprius paukščius, pilnai atitinkančius veislės standartą ir kiaušinius perinimui rinkti tik iš tokių būrių. Tačiau tik nedaugelis augintojų iš anksto ruošiasi perinimo periodui ir atitinkamai keičia veisimui skirtų paukščių mitybą bei aplinką.

Biologinis kalendorius teigia, kad mūsų šiauriniame pusrutulyje rekomenduojamas veisimo laikas apytikriai yra kovo pradžia ir tęsiasi iki gegužės pabaigos. Tačiau turint sąlygas (šiltas patalpas, reguliuojamą apšvietimą) galima perinti jau vasario, sausio ar net gruodžio mėnesiais. Didžiųjų veislių (pvz., Jersey Giant, Brahma) perinimą būtina pradėti bent jau sausio, vėliausiai vasario mėnesį, jeigu norima jaunuosius paukščius demonstruoti parodose žiemą.

Ruošti patalpas ir formuoti veisimo būrius rekomenduotina likus 8-9 savaitėms iki planuojamos kiaušinių rinkimo inkubacijai pradžios. Veisimo patalpose svarbiausia švarus kraikas gūžtose ir ant grindų. Pastarasis turėtų būti ne gilesnis kaip 5cm. Esant gilesniam kraikui padidėja ant grindų sudėtų kiaušinių tikimybė. Tokie kiaušiniai lengvai užteršiami ar net pažeidžiami.

Prieš įleisdami į patalpą paukščius kruopščiai patikrinkite, ar jie neturi parazitų (blusos, erkės ir pan.). Kartu įvertinkite ir paukščio stovį. Jeigu višta ar gaidys atrodo per liesi ar per riebūs – pasverkite, palyginkite su veislės vidurkiu ir kol kas neleiskite į veisimo patalpą. Patalpinkite atitinkamai į atskirus gardus ir liesus pašerkite maistingu pašaru gausiau, o riebiems ribokite pašaro kiekį ir šerkite daugiau žalėsiais.

Veisimui skirtų būrių racione visas 8 savaites turėtų atsirasti daugiau baltymų (bent 18-20% vietoj įprastų 14-16%) ir daug žalėsių. Padeda ir papildomos vitaminų dozės. Vienas iš svarbesnių yra B vitaminas. Jeigu perinant daug viščiukų miršta neišsilupę iš lukšto, tai gali būti B vitamino trūkumo indikacija.

Kelios gudrybės apvaisinimo padidinimui

Didesniam kiaušinių kiekiui gauti dažnas veisėjas naudoja dirbtinį apšvietimą. Įjunkite jį gaidžiams mėnesiu anksčiau nei vištoms ir ilginkite kas savaitę po pusvalandį. Po vieno mėnesio gaidžiai bus 2 valandomis labiau „pabudę“ poruotis, nei vištos. Vištų „pabudimo“ poravimuisi tempas yra žymiai greitesnis, tad toks dirbtinio apšvietimo skirtumas padeda pasiekti aukštesnį apvaisintų kiaušinių skaičių, nes abu paukščiai kartu pasiekia vaisingumo piką.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į paukščių elgesį veisliniame būryje. Kartais gaidys turi savo favorites vištas su kuriomis poruojasi dažniausiai. Kartais vyresnės vištos yra labai dominuojančios ir jaunesnis gaidys jų vengia pasirinkdamas „nuolankesnes“ jaunesnes vištas. Kai kurie gaidžiai būna labai aktyvūs būryje, valgo per mažai ir gana greitai praranda gerą kondiciją. Kiti gi atvirkščiai, naudojasi geru veislinio būrio maistu, pasidaro stori ir neaktyvūs. Visais šiais atvejais padeda būrio išskirstymas atskirais gardais. Pvz., atskiruose garduose laikoma po dvi vištas, atskirai laikomas ir gaidys. Gaidys pernešamas tai į vieną, tai į kitą vištų gardą.

Taip pat, moksliškai nustatyta, kad gaidys ryte per pirmuosius du suporavimus išnaudoja beveik visą spermą. Be abejo, nauja sperma yra gaminama pastoviai, tačiau poravimuisi vykstant intensyviai, spermos perdavimai yra labai maži. Tad kartais geriau gaidį pas vištas atnešti tik kelis kartus per dieną. Dažnai toks būdas taikomas, kai gaidys yra ženkliai didesnis nei vištos ir gali jas sužaloti.

Kad vištos nebūtų sužalojamos, rekomenduojama gaidžių nagus aprišti medžiaginiu pleistru. Slysdamas nuo vištos gaidys bando į ją įsikibti nagais ir gali perrėžti odą padarydamas net 10cm ilgio žaizdas.

Veislių su tankiomis plunksnomis ir daug pūkų, pvz., Orpingtonų kiaušiniai būna geriau apvaisinti, jeigu plunksnos apie kloaką nukerpamos. Gaidžiams trumpinama plunksnos po kloaka, vištoms – virš kloakos.